Providence Christian athletes make ASWA All-State baseball teams; 22 Wiregrass players named to All-State teams

Local Sports

DOTHAN, Ala. (WDHN) — The Alabama Sports Writers Association released its All-State baseball teams Sunday morning.

Three Providence Christian athletes made the Class 3A All-State team.

Center fielder Abe Chancellor and shortstop Jake Smith were named to the first team and pitcher Harrison Mims was named to the second team.

“It’s a true honor,” Chancellor said. “A lot of hard work. A lot of practice with our teammates pushing us to be the best we can be and especially our coaches pushing us to be the best we can be.”

This was the first time making the team for Chancellor, Mims, and Smith.

The players credit their teammates with helping them play their best.

“Just the atmosphere around the game, outside of practice and before games,” Mims said. “They really talk to you and help you get your mind right and focus on what you do and strive to be excellent in all you do.”

They added that they couldn’t have made the team without the help of Head Coach Casey Smith.

“He definitely pushes us as hard as he can because he knows our potential and knows if we work hard we’ll be the best athlete on the field.”

Next year Chancellor will be suiting up for Lurleen B. Wallace baseball and he says making the All-State team helped boost his confidence before beginning his college career.

“I have a chance,” Chancellor said. “I can prove that I am capable of playing at the collegiate level.”

As Mims heads into his junior year as an Eagle he’s working hard to be even better next season.

“Being my first year pitching for varsity and making second team I feel very confident after that,” Mims said. “I just hope to continue and progress in my pitching ability and hope I can get first team All-State next year if that’s what the Lord allows.”

Multiple Wiregrass athletes made the teams:

Class 7A

First team

P: Chase Allsup, Dothan, Sr.

Second team

IF: Te’Relle George-Mills, Dothan, Sr.

IF: Parker Sessions, Enterprise, Sr.

Class 5A

First team

P: Bryce Cunningham, Headland, Sr.

OF: Lane Cook, Rehobeth, Jr.

DH: Joe Watkins, Rehobeth, Sr.

Second team

C: Tanner Wells, Rehobeth, Sr.

Class 3A

First team

IF: Jake Smith, Providence Christian, Jr.

OF: Abe Chancellor, Providence Christian, Sr.

Second team

P: Harrison Mims, Providence Christian, So.

UT: Jackson Glover, Wicksburg, Jr.

UT: Braydon Harvin, Houston Academy, Sr.

Honorable Mention

IF: Tucker Jackson, Houston Academy, Jr.

Class 2A

First team

P: Nash Evans, Ariton, Sr.

IF: Trevor Morris, G.W. Long, Jr.

OF: Landon Thrash, Ariton, Sr.

Second team

P: Jackson Chancey, G.W. Long, Jr.

OF: Landon Tyler, Ariton, So.

OF: Blayne McDaniel, G.W. Long, Jr.

UT: Carson Dunlap, G.W. Long, Sr.

Class 1A

Second team

UT: Cale Sumblin, Kinston, So.

AISA

Honorable Mention

UT: Ryan Ledford, Abbeville Christian, Sr.

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories